دنیای مجازی، پذیرای حراج مجازی دوشنبه آنلاین

دوشنبه آنلاین چیست؟

دوشنبه آنلاین (cyber monday) به اولین دوشنبه بعد از عید شکرگزاری گفته می‌شود. روزی که بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ، به صورت آنلاین و در فضای مجازی، حراج‌های مجازی برپا می‌کنند.
علت نام‌گذاری این روز به خصوص، تحت عنوان دوشنبه آنلاین، نشأت گرفته از یک سنت تجاری در کشور ایالات متحده آمریکا بوده است که در حال حاضر، در سراسر دنیا، به ویژه، قاره‌های آمریکا، اروپا و همین طور تعداد زیادی از کشورهای آسیایی، به نام جمعه سیاه یا بلک فرایدی شهرت دارد.
بنابراین، منطقی به نظر می‌رسد که پیش از پرداختن به موضوع اصلی و بررسی و توضیح درباره آن، یعنی، اولین دوشنبهٔ پس از عید شکرگزاری که به نام دوشنبه آنلاین معروف شده است، به بررسی و توضیح درباره اولین جمعه پس از عید شکرگزاری یا همان جمعه سیاه معروف و پر هیاهو بپردازیم.

جمعه سیاه یا بلک فرایدی چیست؟

همان طور که پیش‌تر هم گفته شد، جمعه سیاه یا بلک فرایدی، نامی است که بسیاری از شرکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ بر اولین جمعه پس از روز عید شکرگزاری گذاشته‌اند. در واقع، یکی از جمعه‌های دیدنی در ماه نوامبر که هم برای فروشنده‌ها و هم برای خریداران، به شکل چشمگیر و دل‌انگیزی، پررونق و سودآور بوده و همچنان هم هست. جمعه‌ای که در آن، شرکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ و نامدار دست به حراجی استثنایی می‌زنند که گاه حتی به میزان هفتاد درصد تخفیف برای فروش یک کالای به خصوص رسیده است.

با یک نگاه ساده به این روز استثنایی، می‌توان به راحتی به این نتیجه رسید که هدف اصلی حراج گسترده فروشگاه‌ها در روز جمعه سیاه، عرضه تمامی کالاهای موجود در انبارها بوده که شامل تخفیف‌های کلانی  بر همه این اجناس می‌شود.
البته باید تخفیف‌ها به گونه‌ای باشد که مثلا برابر با تخفیف‌های رایج در روزهای دیگر سال نباشند. در واقع، تخفیف‌های ویژه در این روز ویژه، می‌باید به حدی متفاوت و خاص باشند که سبب تشویق و افزایش تمایل خریداران و متقاضیان و مصرف کنندگان برای خرید کالاها بشود. به عبارت دیگر، رفع نیاز مصرف‌کننده یک کالای به خصوص، با صرف کمترین هزینه توسط او، برای خریداری کالای مورد نظرش، در روزهای پایانی سال و در آستانه سال نو.

صد البته این فرصت طلایی تنها ویژه خریدران نیست و در واقع، فروشندگان دوشنبه آنلاین نیز با عرضه اجناس موجود در انبارهای‌شان با پایین‌ترین قیمت‌ها، علاوه بر این که باعث خالی شدن انبار فروشگاه‌های خود در پایان سال می‌شوند، طبیعتاً سرریز شدن ناگهانی و یک روزه سود حاصل از فروش بسیار بالای آنها را نیز نباید نادیده گرفت. پررونق‌ترین حراج‌های جمعه سیاه در جهان، مربوط به کشورهای آمریکا، بریتانیا، روسیه، فرانسه و کانادا است. طبعاً پس از دوره‌ای، این سنت تجاری نشأت گرفته از آمریکا، در کشورهای آسیایی، از جمله ایران نیز ورود پیدا کرده است.

جمعه سیاه در ایران

حراج جمعه سیاه و عرضه کالا با تخفیف‌های ویژه در ایران، برای اولین بار در آذر ماه سال ۱۳۹۴ توسط وبسایت‌های اینترنتی و فروشگاههای مجازی انجام شد.
اولین تجربه حراج جمعه سیاه ایران، با وجود تازگی این پدیده و همین طور اجرا و انجام آن در بستری غیرفیزیکی، یعنی حراج در فضای مجازی و اینترنت، با استقبال قابل توجه‌ای از مصرف‌کنندگان کالاهای حراجی و تخفیف خورده مواجه شد. این استقبال به صورتی بوده است که در حدود 7 میلیون بازدید از وب‌سایت فروشگاه‌های مجازی انجام شده است و حدوداً ۶۰ هزار کالا که تقریباً برابر با ۲۰ سفارش در هر ثانیه بوده است فروخته شده است.
تجربه این نوع از حراج در ایران، بیشتر شبیه به حراجی است که از آن به عنوان دوشنبه آنلاین اسم می‌برند، تا جمعه سیاه که حراج و خرید در آن به صورت فیزیکی انجام می‌شود.

حراج مجازی دوشنبه آنلاین چرا به‌وجود آمده ‌است؟

به طور طبیعی، برگزاری جمعه سیاه در اولین جمعه بعد از عید شکرگزاری، در کشورهایی که مردم آن‌ها مسیحی هستند، به دلیل ازدحام مردم برای خریدهای مورد نیازشان و همچنین به دلیل آماده شدن برای کریسمس، باعث شلوغی بسیار زیاد فروشگاه‌ها و همچنین ایجاد ترافیک در خیابان‌های شهر می‌شود. این شلوغی و ازدحام تا به حدی چشمگیر و زیاد است که بسیاری از افراد، حتی علت نام‌گذاری این روز را به جمعه سیاه، تصمیم پلیس فیلادلفیا، پنسیلوانیا و راچستر نیویورک، در سال ۱۹۶۱ میلادی می‌دانند که به علت بروز ترافیک‌های سنگین در خیابان‌ها به این روز، بلک فرایدی گفتند.

به طور قطعی، خریداران در چنین روز بسیار پر ازدحامی، علاوه بر این که از تخفیف‌ها و تسهیلات ویژه‌ای در خرید کالاهای مورد نیاز خود برخوردار هستند، با خطرات ویژه‌ و اجتناب ناپذیری نیز مواجه می‌شوند که زمینه‌ساز شکل گرفتن حراج اینترنتی روز دوشنبه آنلاین برای کاهش این حجم سرسام‌آور ترافیک و ازدحام مردم در مقابل فروشگاه‌ها شد.
برای نمونه می‌توان به مرگ یکی از فروشندگان سی و چهار ساله حراج جمعه سیاه سال ۲۰۰۸، در نیویورک اشاره کرد که به دلیل ازدحام خریداران از روز قبل از جمعه سیاه در پشت در فروشگاه و شکسته شدن آن بر اثر هجوم مردم به داخل فروشگاه در حدود ساعت 5 صبح، یکی از فروشندگان زیر پای متقاضیان افتاد و به دلیل شلوغی جان خود را از دست داد.

حراج دوشنبه آنلاین (cyber monday) با هدف از میان برداشتن تکرار این گونه اتفاقات و نیز جلوگیری از خطرات قابل پیش‌بینی از جمله، درگیری خریداران برای تصاحب تخفیف‌های بیشتر و بهتر، گرفتن جای مناسب‌تر در صف انتظار، آسیب دیدن قریب به یقین متقاضیان و نیز کاهش احتمال زیاد سرقت‌هایی که با سوءاستفاده از ازدحام جمعیت رخ می‌دهد، در نخستین دوشنبه پس از بلک فرایدی، در بستر فضای اینترنت و فروشگاه‌های مجازی به وجود آمد.
در واقع در روزی مانند جمعه سیاه، احتمال بروز این خطرات تا به حدی است که برای مثال در انگلستان، نیروهای پلیس و سرویس سلامت همگانی و یا به طور کلی، نیروهای دولتی بریتانیا در این روز در حالت آماده باش هستند و با ایجاد مراکز سیار اورژانس در خیابان‌ها و محله‌های پر ازدحام و شلوغ زمینه را برای مقابله با این خطرات احتمالی فراهم می‌کنند. بنابراین، مهمترین امتیازات حراج مجازی دوشنبه آنلاین نسبت به حراج جمعه سیاه جلوگیری از این حجم گسترده از خطرات است.

حراج دوشنبه آنلاین، تجارت پرسودی است که از سال ۲۰۰۵ میلادی توسط شرکت‌های اینترنتی کار خود را آغاز کرد و در واقع، این نوع حراج در مقایسه با حراج جمعه سیاه، مخصوص خریدارانی است که در محل کار و حتی خانه‌های خود اقدام به خرید از این حراجی می‌کنند و همچنین کسانی که اشتیاق یا زمان کافی برای حضور فیزیکی در فروشگا‌ه‌های فیزیکی را ندارند می‌توانند مخاطب دوشنبه آنلاین باشند.
یکی از ویژگی‌های مهم دوشنبه آنلاین‌که همان مهم‌ترین ویژگی خرید آنلاین است. وقتی خریداران خریدهای خود را از فروشگاه‌های اینترنتی انجام می‌دهند، از ایجاد ترافیک و هدر رفتن زمان نیز جلوگیری می‌شود. همچنین حمل‌و‌نقل کالاها پس از خرید و بردن آن‌ها به جایی که برای‌شان در نظر گرفته شده است، یکی از مسائل مهمی است که خریداران را با مشکل مواجه می‌کند. در حالی که در خریدهای آنلاینی مثل دوشنبه آنلاین حمل و نقل و ارسال کالاهای خریداری شده بر عهده فروشندگان است و خریداران می‌توانند از این بابت نگرانی نداشته باشند.
بنابراین دوشنبه آنلاین مزایای بسیاری هم برای خریداران و هم برای فروشندگان دربردارد. چنانکه در این حراج، فروشندگان سود بیشتری به دست می‌آورند و خریداران هم کالاهایی را که تمام سال برای به حراج گذاشته شدن آن صبر کرده‌اند را با قیمتی بسیار پایین‌تر از آنچه که در حالت عادی است، خریداری کنند.

علاوه بر این خرید کردن آنلاین برای خریداران جذابیت‌های ویژه‌ای دارد، چرا که خریداران می‌توانند از گوشی‌های موبایل خود، لپ‌تاپ‌ها و ... در هر جایی که هستند کالاهایی را که می‌خواهند به دست بیاورند. به همین دلیل است که پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده بلک فرایدی یا جمعه سیاه عرصه حراجی را به دوشنبه آنلاین واگذار کند. با پیشرفت‌ تکنولوژی، همه‌گیر شدن استفاده از موبایل و توسعهٔ فرهنگ خرید‌های آنلاین، چندان دور از ذهن نیست که دوشنبه آنلاین از جمعهٔ سیاه پیشی بگیرد.