کوله پشتی را بردار و بزن به جاده

شما چقدر حاضرید برای دیدن زیبایی های اطرافتان وقت و انرژی بگذارید؟ آیا حاضرید زندگی واقعی خود را برای مدتی رها کنید و با یک کوله‌پشتی، شروع به گشت و گذار در سراسر جهان کنید؟ شاید شما فکر کنید که این یک کار احمقانه باشد، ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهند که سفر با کوله‌پشتی چیزی بیش از صرفا یک تفریح است. این گونه سفر می‌تواند به شما مهارت‌های جدیدی بدهد که این مهارت‌ها حتی می‌توانند در زندگی و کار شما نیز سودمند باشند.

اگر قصد این را دارید که سفری ارزان داشته باشید باید باهوش عمل کنید و به دنبال راه هایی باشید تا ماجراجویی هایتان را بیشتر و بیشتر و هزینه هایتان را کمتر و کمتر کنید. راه هایی وجود دارد که به کمک آن ها می توانید کوله خود را بردارید، به سفر بروید و گشت و گذار کنید و در آخر طوری به خانه برگردید که هنوز هم در حساب بانکی تان پر از پول باشد.
بک پکری از جمله سفرهایی است که تنها به همراه یک کوله پشتی شروع و تمام می شوند. بک پکرها سالهاست که در سفر به اقامتگاه لوکس نمی روند و در طبیعت کمپ می زنند آنها سعی می کنند در سفرهای خود از تمام وسایل و تجهیزاتی استفاده کنند که حجم بسیار کمی را می گیرد و آنها را در حین سفر کردن اذیت نمی کند و هنگام پیاده روی خسته نخواهد کرد. چون این دسته از گردشگران زمان زیادی را برای پیاده روی سپری می کنند و باید تجهیزاتشان مخصوص این سفرها و از نوع سبک باشد. در یک جمله مهم ترین ویژگی که در بک پکینگ به چشم می خورد، کاهش دادن هزینه، داشتن سفر ارزان و آزادی در آن است.
دقت داشته باشید مدت این نوع سفر می تواند از یک شب در بیرون از خانه تا چندین ماه سفر مداوم باشد. خیلی از ویژگی های مهیج و جذاب در کوله پشتی گردی وجود دارد که هم هزینه سفر را کاهش می‌دهد و هم وسوسه تجربه یکباره آن را می‌توان در دل افراد ایجاد کند.
خیلی از افراد کوله گرد از طریق فروش تجربیات سفرشان کسب درآمد می کنند. یعنی عکس ها و نوشته هایشان را می فروشند. خیلی ها در طول سفر کار می کنند یعنی مثلا سه روز در یک مزرعه کار می کنند و در ازای آن جای اقامت می گیرند. در خارج از ایران مبادله کالا به کالا خیلی زیاد اتفاق می افتد مثلا شما می توانید در یک رستوران بین راهی ظرف بشویید و در ازای آن غذای مجانی بگیرید.
ایران نیز یکی از مقصدهای سفرهای کوله پشتی گردی است و سالانه توریست ها و جهانگردهای زیادی از همه جای دنیا برای کوله پشتی گردی به ایران می آیند. البته این مدل سفر برای مردم ایران کمتر شناخته شده است اما قشر جوان جامعه کم کم به این سرگرمی علاقه مند شدند و از آن استقبال می‌کنند.
بهترین زمان برای کوله گردی، فصل گرماست، هر چند در تمام روزهای دیگر سال هم می توان برای آن اقدام کرد اما تنها در فصل گرما و معتدل است که می توان در کمپ خوابید و یا در میان درختان کیسه خواب باز کرد. درحالی که در فصل سرما خطر ریزش بهمن، سقوط از ارتفاعات، لغزش و سرما زدگی وجود دارد ضمن اینکه در فصل سرما تجهیزات و یا پوشاک سنگین تر نیز باید با خود حمل کرد.
پس برای انجام سفرهای بک پکری می توان در ایام نوروز نیز تصمیم گرفت و چند روزی را در طبیعت ایران سپری کرد. می توان سفرهای کوله گردی را از استان های شمالی و شهرهای سرسبزش آغاز کرد و به شهرهای غربی، سنندج ، پاوه، ایلام... رفت و سری هم به دامنه کوه های زاگرس و طبیعت چهارمحال بختیاری و کوه دنا زد و سواحل خلیج فارس را تنها با یک کوله پشتی طی کرد.

 سخت ترین ویژگی سفر به شکل کوله گردی چیست؟

کوله پشتی گردی اگر ایمن انجام شود، می تواند یک ماجرای مفرح و زیبا باشد. تازه کارها باید از تجارب حرفه ای ها استفاده کنند یا توسط شرکت ها و تورهای مسافرتی سفر کنند. نکته ی مهم در این فعالیت انتخاب درست وسایل موردنیاز است. مثلا برای انتخاب کوله پشتی باید به امنیت و راحتی و سبکی آن توجه شود. همچنین بک پکرها باید به شرایط آب و هوایی آگاه باشند و توصیه های مقامات محلی را در هر منطقه گوش دهند.
اما گاهی این گونه سفر به شیوه "هیچهایک" با مخاطرات عجیب و غریب عجین می‌شود و فرار از این بحران‌ها، خود داستانی طولانی دارد اما گذراندن برخی آموزش‌ها نظیر طبیعت گردی یا مقابله با بحران در بیابان و کوهستان سبب می شود از عهده خطرها بربیایید و بتوانید سفر را به پایان برسانید.

و در آخر بدون تردید اگر بدون گذراندن دوره‌های خاص بخواهید تن به سفرهای کوله گردی بسپارید؛ کاری سخت و دشوار را آغاز خواهید کرد و معلوم نیست بتوانید دوام بیاورید.