درمان قطعی ریزش مو با روش های موثر و ارزان قیمت

ریزش مو و درمان آن 

یکی از نگرانی هایی که امروزه بسیاری از زنان و مردان دارند، ریزش غیر طبیعی موهاست. موی سر یکی از فاکتورهای اصلی زیبایی به خصوص برای خانم ها به حساب می آید و ریزش موی زیاد سبب ترس و استرس در آن ها می شود. به طورمتوسط هر شخصی حدودا صد هزار تار مو روی سر خود دارد که ریزش 50 تا 100 عدد آن در روز نرمال به نظر می رسد. به طور طبیعی موها سه فاز را می گذرانند که فاز رشد، فاز میانی و فاز استراحت را شامل می شود و پروسه رشد مو تا استراحت یا ریزش، چند سال زمان می برد.

گاهی عواملی سبب می شود که مو بعد از فاز رشد، بدون طی فاز میانی به فاز استراحت برود و ریزش زود هنگام داشته باشد. در این مقاله می خواهیم به برخی علل اصلی ریزش مو بپردازیم. به طور کلی ریزش مو می تواند ناشی از عوامل بیرونی و درونی باشد. ابتدا به اختصار به عوامل بیرونی اشاره می کنیم. 

عوامل بیرونی ریزش مو

  • شست و شوی بیش از حد موها می تواند سبب ریزش مو شود چرا که باعث به هم خوردن تعادل چربی پوست سر و یا ازبین رفتن میکروب های مفیدی می شود که در حالت عادی روی پوست سر زندگی می کنند و از بین رفتن آن ها می تواند منجر به رشد قارچ هایی روی پوست شود.  
  • استفاده زیاد از حالت دهنده ها، سشوآر، اتوی مو، کراتین و ...
  • تشعشعات رادیوتراپی
  • عادات غلطی چون بستن محکم موها (مثلا دم اسبی کردن موها با کش) و یا اعمال فشار زیاد به موها

عوامل درونی ریزش مو 

  • فقر آهن یا کمبود بعضی مواد مغذی در بدن

یکی از شایع ترین علل ریزش مو مخصوصا در خانم ها، فقر آهن است که می تواند ناشی از خونریزی های ماهیانه یا خونریزی داخلی و یا رژیم های غذایی نامناسب و غیراصولی باشد. از علائم آن می توان خستگی مفرط، ضعف و رنگ پریدگی نام برد که می تواند با ریزش مو و اختلال در تمرکز یا سردرد همراه باشد. 
کمبود ویتامین B  و روی نیز می تواند این امر راباعث شود که اغلب با رژیم های لاغری نا متعارف ایجاد می شود مخصوصا پروتئین کراتین که جزء ساختار اصلی مو به حساب می آید و نقصان آن، ریزش غیر طبیعی مو ها را به همراه دارد. غنی ترین منابع پروتئینی شامل تخم مرغ، شیر و لبنیات، انواع گوشت( ماهی، مرغ، گوشت قرمز)، حبوبات می باشد که باید در رژیم غذایی روزانه به مقدار کافی گنجانده شود. 

  • اختلالات هورمونی

از اختلالات هورمونی که سبب ریزش مو می شود را می توان کم کاری تیروئید( کاهش ترشح هورمون تیروئید)، کاهش استروژن، تبدیل تستوسترون به دهیدرو تستوسترون و یا اختلال درسایر غدد بدن مانند غدد فوق کلیوی را نام برد. تیروئید هورمونی است که مسئولیت متابولیسم بدن، ضربان قلب، حالات روحی و حتی مصرف اکسیژن در بدن و رشد مو و ناخن را به عهده دارد. کاهش ترشح آن می تواند علائمی چون افزایش وزن، یبوست، خستگی، اختلال در تمرکز، عصبانیت و ... را در پی داشته باشد. 

کاهش استروژن یا افزایش آن، از عوامل موثر در ریزش مو می باشد که با کاهش استروژن معمولا خانم ها در دوران یائسگی و بعد از آن، دچار ریزش مو می شوند. تغییرات هورمونی بعد از دوران حاملگی نیز می تواند در بعضی افراد منجر به ریزش مو شود که البته موقتی است. قطع استفاده از قرص های ضد بارداری نیز در بعضی از خانم ها می تواند بطور دوره ای سبب ریزش مو شود. 

گاهی اختلالات بصورت تبدیل هورمون تستوسترون به دهیدرو تستوسترون(DHT)  پیش می آید. چون هورمون تستوسترون در مردان باعث رویش مو در صورت و بدن می شود و با این اختلال، چنین روندی، بصورت عکس عمل کرده و باعث کم شدن فولیکول مو و کاهش چرخه رشد مو می شود که البته با دارو قابل کنترل می باشد. 

خانم ها بدانند که کیست تخمدان از افزایش استروژن در بدن بوجود می آید و باعث ایجاد پریود های نامنظم، آکنه، ریزش موی سر و رشد موهای زائد در بدن می شود. غدد آدرنال یا فوق کلیوی باعث ترشح هورمون های مختلفی می شوند از جمله آلدوسترون، استروژن، تستوسترون، پروژسترون. از وظایف این هورمون ها می توان ترشح آدرنالین یا سیستم مقابله با استرس و ترس، تولید انرژی و پروتئین، تنظیم قوای جنسی، سوخت و ساز بدن و افزایش قند خون را نام برد.

در صورت کم کار شدن این غدد، متابولیسم بدن کاهش یافته و باعث ریزش مو می گردد. عواملی هستند که باعث ضعف غدد فوق کلیوی می شوند و تعدادی از آن ها عبارتند از: مصرف بیش از اندازه شکر،  نوشیدنی های کافئین دار و الکل، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی مانند روی، سلنیوم، منیزیم، منگنز، ویتامین های C، E و گروه B، ازدیاد مس، فشارهای عصبی و استرس، کم خوابی و ...

  • ریزش موی ارثی

از دلایل رایج ریزش مو، ریزش موی ارثی است که فرزند می تواند از پدر یا مادر خود دریافت کند. داروهایی مانند ماینوکسیدیل می تواند تا حدی از ریزش موی ارثی جلوگیری کند. این دارو در مواردی منع مصرف دارد که حتما باید با پزشک معالج مشورت شود. 

  • تلوژن افلوویوم (Telogen effluvium)

این عارضه معمولا بعد از جراحی های مهم، باردارِی، استرس و فشار های عصبی و یا کاهش وزن ناگهانی اتفاق می افتد و یا ممکن است از عوارض جانبی بعضی از داروهای ضد افسردگی باشد. روزانه مقدار زیادی از موها زمان حمام یا شانه کردن و حالت دادن از دست می رود و موها از فاز رویش به سرعت به فاز استراحت و ریزش منتقل می شوند. گاهی بعد از گذران یک دوره، ریزش موها کم می شود و گاهی نیاز به مراجعه به پزشک و مصرف دارو دارد. البته در موارد تنش و فشار عصبی، حفظ آرامش و دوری از آن، نقش بسزایی در کاهش این قضیه دارد. 

  • بیماری های پوستی 

بیماری های پوستی سر انواع مختلفی دارند که یکی از آن ها، لوپوس است. یک بیماری مزمن و خود ایمن که باعث می شود سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم حمله کند و حدودا یک و نیم میلیون نفر از زنان و مردان دنیا به این عارضه مبتلا هستند. از علائم آن می توان خستگی شدید، سردرد، زخم دهان، مفاصل متورم و دردناک را نام برد. گاهی هم بصورت التهاب پوست روی برآمدگی بینی خود را نمایان می کند. 
اگر ریزش مویتان همراه با خستگی و دردهای مفصلی است، حتما به پزشک روماتولوژی مرجعه نمایید. پوست سر ناسالم  نیز می تواند باعث التهاب پوستی و ریزش مو شود. این بیماری‌های پوستی شامل درماتیت سبورئیک (شوره)، پسوریازیس و عفونت‌های قارچی مانند رینگ ‌وُرم هستند. معاینه و آزمایش پوست سر در تشخیص نوع بیماری، نقش اصلی را دارد. برای هر کدام از موارد فوق درمان مجزایی وجود دارد. 

  • تاسی سر

تاسی سر عارضه ایست که سیستم ایمنی بدن باعث آسیب رساندن به پیاز مو می شود و در دنیا هر دو جنس زن و مرد، به آن دچار شده اند. دلیل این امر هنوز دقیق مشخص نیست ولی ارتباط نزدیکی با استرس، فشار های عصبی و بیماری ها دارد. بهترین روش جلوگیری از آن حفظ آرامش و کم کردن فشار ها و تنش هاست و البته به کمک داروهایی قابل کنترل می باشد. 

در مطالعه عواملی که بر سلامت بدن و جلوگیری از ریزش مو، موثرند در می یابیم که سبک زندگی سالم با تغذیه مناسب، حفظ آرامش و دوری از تنش ها و عوامل استرس زا و پرهیز از مصرف دخانیات نقش بسیارمهمی در پیشگیری از بیماری ها و حفظ شادابی و سلامتی روحی و جسمی ما دارد. سعی کنیم بجای درمان و تحمل سختی های آن، با شیوه درست زندگی، از بیماری ها پیشگیری کنیم.

در آخر شما میتوانید از محصلات سایت پیشنهاد ها که از معتبر ترین فروشگاه های اینترنتی است برای درمان ریزش مو خود استفاده کنید و از تخفیف ها و پیشنهاد های ویژه استفاده کنید برای استفاده از این محصولات به بخش محصولات آرایشی و بهداشتی مراجعه کنید و میتوانید به راحتی لیست قیمت لوازم آرایشی و بهداشتی را مشاهده کنید و مناسب ترین محصول را برای خود تهیه کنید.