فرق عطر و ادکلن چیست ؟


تفاوت عطر و ادکلن و اسپری

برای اینکه تفاوت عطر و ادکلن را مطرح کنیم، بهتر است که ابتدا تعریف هریک را بدانیم و با واقعیت هر کدام آشنا شویم تا اگر ذهنیت اشتباهی تا به امروز نسبت به عطر و ادکلن داشته ایم، تصحیح شود. 


اسانس عطر چیست ؟ 

عطر به رایحه هایی اطلاق می شود که قوی تر و ماندگارتر باشد و به آن پرفیوم( perfume) نیز گفته می شود که به صورت خالص و با صرفه و با کیفیت می باشد. عطر ها شامل مولکول های بسته ای می باشند که در یک فرمول مشخص، می توانند دارای صد ها ترکیب باشند.  
و نیز به لحاظ کیفیت، درجات مختلفی دارند که البته کیفیت را نمی توانیم ماندگاری تلقی کنیم چرا که ممکن است عطرهای درجه دو و سه ماندگاری بیشتری داشته باشند. ملاک برای کیفیت یک عطر، مواد به کار رفته در آن و ظرافت رایحه است و قیمت هم عنصر اصلی به حساب نمی آید. 
به طور کلی عطرها، ازترکیبات اسانس مواد خام گیاهان و مرکبات، با درصدی از آب و الکل ساخته می شوند که هر اندازه مواد ناخالصی بیشتری در آن باشد، ماندگاری آن کاهش پیدا می کند.و برحسب درصد اسانس به کار رفته، می توان عطر، ادپرفیوم، ادوتوالت، ادکلن، افترشیو را دسته بندی کرد. 
که تفاوت آن ها در میزان غلظت عصاره به کاررفته یا اسانس آن می باشد. باید بدانیم که غلیظ ترین عطرها حدود 40% غلظت دارند. که دارای ماندگارترین بو ها هستند و درعین حال، از گران ترین عطر ها به شمار می روند. 

انواع عطر

عطرها، از نظر ماندگاری، دوام و میزان اسانس به کار رفته ، به شش دسته تقسیم می شوند که در زیر آورده شده است. 

  1.    perfume : میزان اسانس به کار رفته در این دسته عطرها، حدود 20 تا 30درصد است. این گروه، خالص ترین و ماندگارترین به شمار می روند و گرانترین نوع عطرهستند.   
  2.  Soie de perfume :میزان اسانس به کار رفته در این دسته عطر ها، حدود 15 تا 18 درصد است و ماندگاری مناسبی دارند.
  3. Eau de perfume : میزان اسانس به کار رفته در این نوع عطرها، حدود 8 تا 15 درصد است. این دسته ماندگاری خوبی دارند و به گرانی عطر ها نیستند. 
  4. Eau de toilette : میزان اسانس به کار رفته در این عطرها، حدود 4 تا 10 درصد است. این گروه، بوی ملایمی دارند و ماندگاریشان متوسط است. 
  5. Eau  de cologne : میزان اسانس به کار رفته در این عطرها،   حدود 2 تا 5 درصد است. این دسته که ادکلن ها هستند، دارای بوی ملایمی هستند و ماندگاریشان به همان اندازه است. 
  6. Deodorant  یا Eau de frainche : میزان اسانس به کار رفته در این دسته، کمتر از 3 درصد است که همان اسپری ها و افترشیو ها هستند. در افتر شیو های مخصوص آقایان، کمترین مقدار عصاره به کار رفته و به همین دلیل دارای کم ترین ماندگاری هستند. 

البته ادکلن ها دیگر تولید نمی شوند. در نظر داشته باشید که عطر هایی را خریداری کنید که یکی از موارد Eau de perfume و Soie de perfume و perfume در روی جعبه آنها درج شده باشد. 


عوامل موثر در ماندگاری عطر

میزان ماندگاری یک عطر به جز کیفیت آن به عوامل دیگری نیز، بستگی دارد که مهم ترین آن ها، نوع پوست افرادست. در افراد با پوست های چرب و خشک، این ماندگاری تفاوت دارد. مسلما پوست های چرب، عطر ها را ماندگارتر می کنند چرا که پوست چرب باعث ایجاد رطوبت طبیعی شده و رطوبت، ماندگاری را افزایش می دهد. 
عامل دیگری که در این موضوع موثر است بخش هایی از بدن است که عطر به آن جا اسپری می شود. به طور مثال پشت گوش و گردن، به دلیل رد شدن رگ های اصلی بدن و جریان بیشتر خون و گرما، ماندگاری را بیشتر می کند. تکرارزدن عطر در طول روز هم در این قضیه مسلما تاثیر دارد. دلیل اینکه یک عطر در افراد مختلف ممکن است تفاوت هایی داشته باشد، ترکیب شیمیایی بدن هر فرد، رژیم غذایی و سن اشخاص است.
در بعضی عطرها از روغن های اسانس دار استفاده می کنند که تاثیرات متفاوتی بر پوست افراد دارد. برخی، به خوبی جذب می شوند که باعث ماندگاری بیشترعطر، می شود. بدانیم که :

  •  برای تست عطر، بهتر است آن را، در قسمت داخلی مچ و قسمت داخلی آرنج خود اسپری کنید و همچنین در فاصله بین بوییدن هر دو عطر، مقداری قهوه ببویید تا مشام شما، از رایحه عطر قبلی خالی شود. 
  • عطر ها دارای نت های مختلفی هستند که بهتر است اجازه دهید همه نت های یک عطر را درک کنید پس برای خرید عطر زمان لازم را بکار برید.
  • دلیل اینکه در عطرها از الکل استفاده می کنند این است که الکل روی پوست نمی ماند. اگر در عطر ها از الکل استفده نکنند، دیگران متوجه این رایحه نشده و تنها خودتان بوی عطر را استشمام می کنید. 
  • در نظر داشته باشید برای نگهداری عطر، بعد از هر بار استفاده، درب آن راببندید تا از تبخیر آن جلوگیری شود همچنین دور از حرارت و سرمای زیاد، نگهداری نمایید. 

در این مقاله سعی کردیم شما را با تفاوت بین عطر و ادکلن آشنا کنیم همچنین شما میتوانید در سایت پیشنهاد ها با تخفیف ها و قیمت های مناسب به خرید عطر اورجینال بپردازید.با ما همراه باشید.