فروشگاه زنجیره ای چیست و خرید از آن چه مزایایی دارد؟

فروشگاه زنجیره ای پدیده ای نوظهور نیست بلکه چاره ای است برای برطرف شدن یکی از مشکلات اساسی خریداران که ساختار و شگرد خرید و فروش را به یکباره متحول کرد. قبل از پیدایش فروشگاه های زنجیره ای مردم اجناس مورد نیازشان را از مغازه های کوچکی به نام دکان می خریدند. این مغازه ها صرفا برای ارائه یک نوع از خدمات یا فروش چند محصول مشابه فعالیت می کرد.

در واقع اگر لیست خریدی داشتید که شامل اجناس مختلفی می شد، برای خرید هر کدام از محصولات می بایست به دکان خاصی می رفتید و همین امر موجب طولانی تر شدن زمان و پروسه خرید می شد. به همین علت در گذشته مردم برای رفع مایحتاجشان با توجه به مغازه های نزدیک به یکدیگر لیست خرید تهیه می کردند.

پس از مدتی شاهد احداث واحدهای فروش بزرگ تری به نام سوپرمارکت بودیم. در این واحدهای فروش، اجناس بیشتری به خریداران ارائه می شد. از دیگر مواردی که وجه تمایز دکان یا مغازه های کوچک با سوپرمارکت بود اضافه شدن سبدهایی بود تا مشتریان امکان انتخاب کالاها را از میان قفسه های مختلف داشته باشند. در حقیقت ایده ابتدایی فروشگاه زنجیره ای از همین نقطه شروع شد که چرا فروشگاهی نباشد که تمامی کالاها را در اختیار مشتریان قرار دهد و  در واقع هر چه را می خواهند از یک جا و از یک فروشگاه خریداری کنند.

پس از جهانی شدن فروشگاه های زنجیره ای شاهد ظهور این گونه از فروشگاه ها در ایران بودیم که از جمله معروف ترین آن ها را می توان فروشگاه زنجیره ای افق کوروش نامید.

ویژگی های فروشگاه زنجیره ای

  • امکان خرید کالاها در رنج های متفاوت از مواد غذایی ، بهداشتی تا حتی لوازم صوتی و تصویری خانگی
  • امکان انتخاب کالا از برندهای متفاوت و حق انتخاب بیشتر
  • قیمت های ارزان تر نسبت به مغازه های کوچک و حتی سوپرمارکت ها
  • وجود کارشناسانی برای اطلاع رسانی در مورد کالاها
  • تخفیف های شگفت انگیز به مناسبت های مختلف در ایام سال

باید در نظر گرفت که این گونه از فروشگاه ها ممکن است تنها روی کالای خاصی فعالیت داشته باشند که برای مثال در ایران می توان به کفش ملی یا هاکوپیان اشاره کرد. این فروشگاه ها توسط دفتر مرکزی اداره می شوند و هدف اصلی آن ها ارائه محصولات شرکت به هموطنان به کمترین قیمت است. برای رسیدن به چنین امری نیز شرکت ها با حذف دلال ها اقدام به تاسیس فروشگاه های بزرگ و کوچک کرده اند تا محصولات خود را مستقیما به دست کاربران و خریداران برسانند.

انواع فروشگاه های زنجیره ای بر اساس جغرافیایی

فروشگاه های زنجیره ای اصولا به سه دسته تقسیم می شوند. در دسته اول شاهد فروشگاه های محلی هستیم که تنها درون یا بیرون شهر واقع هستند و خریداران با مراجعه به این فروشگاه ها امکان خرید از محصولات مختلف را دارند. در نوع دوم شاهد فروشگاه های محله ای هستیم. این فروشگاه ها در چند نقطه از شهر فعالیت دارند و در حقیقت متشکل از شعبات مختلفی هستند که توسط دفتر مرکزی مدیریت می شود. در نوع سوم که بزرگ ترین مدل نیز محسوب می شود با فروشگاه های کشوری رو به رو هستیم که در استان های مختلف کشور فعالیت دارند.

تفاوت فروشگاه زنجیره ای با سوپرمارکت

مزایا و معایب خرید آنلاین از فروشگاه های زنجیره ای

تقریبا مدتی می شود که فروشگاه ها به تاسیس وب سایت فروش اینترنتی نیز روی آورده اند. علت این امر نیز کاملا مشخص است و در استقبال فراوان کاربران از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی خلاصه می شود. کاربران زیادی هر روز به سایت ها سر زده و از اطلاعات روز دنیا مطلع می شوند. همین امر باعث شده خریدها نیز به صورت اینترنتی صورت گیرد و هر فروشگاهی نیز با درک این موضوع در کنار حفظ و نگهداری شعبه فیزیکی، شعبه آنلاین نیز احداث کرده تا کاربران بتوانند دسترسی راحت تر و سریع تری به کالاها داشته باشند.

در صورتی که بخواهیم مزایا را بررسی کنیم می بایست به بالاتر رفتن سرعت در خرید و کمتر شدن زمان مورد نیاز برای دسترسی به کالای مد نظر اشاره کرد. هر کاربری تنها کافی است که از طریق رایانه شخصی ، تبلت ، گوشی هوشمند یا هر گجت دیگری به صفحه فروشگاه مورد علاقه اش رفته و سپس از میان انبوهی از کالاها، موارد مورد نیازش را انتخاب و سپس به سبد خرید انتقال دهد. در این مرحله با پرداخت هزینه محصولات مورد انتخابش می تواند آنها را درب منزل یا محل کار خود تحویل گرفته و بدون صرف زمان زیادی به آنچه می خواهد دست یابد.

خرید آنلاین از فروشگاه زنجیره ای

در حال حاضر بسیاری از فروشگاه ها اطلاعات بسیار مفیدی نیز در اختیار کاربران قرار می دهند تا خریدی مطمئن داشته باشند و محصولی را خریداری کنند که برایشان مناسب است. علاوه بر اطلاعات مختلف که شامل متن و ویدیو می شود کارشناسانی نیز آماده به پاسخ دادن به سوالات هستند که به دو صورت چت آنلاین یا تماس تلفنی قابل دسترسی سریع و لحظه ای هستند.

البته این موضوع را نیز باید در نظر بگیرید که پیشنهادها امکان خرید از فروشگاه زنجیره ای آنلاین را به فرصتی شگفت انگیز تبدیل کرده است. برای مثال می توانید با کد تخفیف مانند کد تخفیف افق کوروش از این فروشگاه خریدی فوق العاده داشته باشید و با توجه به نوع کوپن از تخفیف درصدی یا شارژ حساب بهره مند شوید.