تخفیف چیست و چه نقشی در کسب و کار امروزی دارد؟

امروزه بخشی از زمانمان در خرید محصولات به چانه‌زنی یا تخفیف گرفتن ختم می‌شود. کاهش هزینه‌ها به قدری اهمیت دارد که برای خرید آنلاین نیز به دنبال تخفیف ، کد تخفیف ، کوپن تخفیف و پیشنهادات ویزه هستیم. ادامه مقاله را با پیشنهادها دنبال کنید.

تخفیف چیست؟

اگر فعالیت انسان‌ها در طول روز را تقسیم‌بندی کنیم، قسمتی از این فعالیت به خرید ملزومات اختصاص می‌یابد. درواقع هر یک از ما برای ادامه به زندگی نیاز به تجهیزات، مواد غذایی، پوشاک و موارد دیگر داریم. حال این ملزومات می‌تواند مانند مواد غذایی یا پوشاک از اهمیت بالایی برخوردار باشد یا مانند لوازم سرگرمی و تفریحی و دکوراسیون منزل از اهمیت کمتری بهره ببرد.

فرقی نمی‌کند کدامیک از موارد ذکر شده را اخیرا خریداری کرده باشید، آنچه در هر خرید اهمیت ویژه‌ای دارد بودجه شماست. طبیعتا با محدود بودن بودجه که رابطه مستقیمی با میزان درآمد دارد و گستردگی خواسته‌ها و نیازهای انسان، نیاز جدیدی به وجود می‌آید که بابت کالا یا خدمات مدنظرمان هزینه کمتری صرف کنیم. این نیاز در میان مردم به‌‌صورت عامیانه «تخفیف» نامیده می‌شود.

نظر کارشناسان اقتصاد در مورد تخفیف چیست؟

متخصصان و کارشناسان اقتصاد، تخفیف را اینگونه معنی می‌کنند که خریدار بتواند با فروشنده به توافق رسیده و قسمتی از بهای کالا را نپردازد. درواقع تخفیف نوعی صرفه‌جویی در هزینه است. برخی از کارشناسان معتقدند که تخفیف مختص افرادی با درآمد کم است. آنها بر این باورند که اقشار کم درآمد جامعه به دنبال خریدی با هزینه کم هستند تا نیازهای خود را برآورده کرده و به زندگی ادامه دهند.

برخی از کارشناسان نیز نظر گروه اول را رد کرده و تخفیف گرفتن در هنگام خرید را ویژگی مشترک میان تمامی انسان‌ها می‌دانند. در نظر آنها گستردگی محصولات در شاخه‌های مختلف باعث شده است خواسته‌ها به نیاز تبدیل شود و کاربران حتی بیشتر از مواد غذایی یا پوشاک برای سرگرمی، دکوراسیون، سفر، وسیله نقلیه و موارد مشابه هزینه کنند.

از نظر گروه دوم، انسان‌ها به این علت به دنبال تخفیف گرفتن در هنگام خرید هستند تا بتوانند با بودجهی محدود به تمام خواسته‌ها و نیازهایشان برسند یا نیازهای بیشتری را برطرف کنند.

تخفیف و کسب و کارهای نوین

اصولا با بروز نیازهای مختلف، کسب و کارها نیز شکل می‌گیرند. درواقع کسب و کارها بسیار وابسته به نیازهای انسان هستند. متخصصان کسب و کار و صاحبان مشاغل موفق، همگی بر این باورند که سرمایه‌گذاری زمانی به موفقیت می‌رسد که هدف آن تامین یک یا چند نیاز است.

در حال حاضر کسب و کارها نیز به سمت در نظر گرفتن تخفیف برای مشتریانشان رفته‌اند یا شرکت‌ها یا وبسایت‌هایی تاسیس شده است که روی تخفیف گروهی یا ارائه کد تخفیف و کوپن تخفیف مانند سایت پیشنهادها فعالیت می‌کنند.

تخفیف در مرور زمان

نوع ساده یا اولیه تخفیف گرفتن در هنگام خرید حضوری بوده است، البته تخفیف گروهی نیز قدمت فراوانی دارد و مخصوص خرده فروشی‌ها بود که از سازندگان و کارخانه‌ها تعداد زیادی محصول را با قیمتی کم خریداری کرده و با در نظر گرفتن سود به مردم می‌فروختند.

نوع جدیدی از تخفیف با تاسیس فروشگاه‌های بزرگ شکل گرفت. اصولا این فروشگاه‌ها محصولات مختلفی را به‌صورت گروهی خریداری کرده و در قفسه‌های فروشگاهشان قرار می‌دهند تا خریداران با حضور در فروشگاه اقدام به خرید کنند. با این حساب، هدف هر فروشگاه بزرگی این است که محصولاتش را تا انتهای سال بفروشد و در سال جدید نیز محصولات به‌روز در قفسه‌هایش قرار دهد، البته مشکلی نیز بر سر راه این فروشگاه‌ها قرار گرفت. برخی از محصولات فروش کمی داشتند و تا انتهای سال امکان فروش کامل آنها وجود نداشت. از طرفی علت اصلی سود فروشگاه‌های بزرگ به دلیل خرید ارزان‌تر با تعداد بیشتر بود و سفارش کالا با تعداد کم ممکن نبود.

تخفیف چیست

انبار فروشگاه می‌بایست از محصولی خالی شود تا امکان سفارش مجدد با تعداد بالا وجود داشته باشد. به همین علت نوع جدیدی از تخفیف پیشنهاد شد. ایده اصلی این بود که فروشگاه بابت خرید گروهی یک محصول، مبلغ مشخصی پرداخت کرده است و اگر تعداد مشخصی از کالا را بفروشد، هزینه اولیه جهت خرید گروهی را به دست می‌آورد. با این حساب، فروش تعداد باقیمانده از کالا، سود فروشگاه محسوب می‌شود؛ برای مثال فرض کنید فروشگاهی در خرید گروهی، ۱۰۰ عدد از محصولی را خریداری کرده و با فروش ۸۰ عدد از آن توانسته هزینه اولیه را بازگرداند. با این حساب سود فروشگاه عبارت است از مبلغ دریافتی جهت فروش ۲۰ دستگاه باقیمانده.

جمعه سیاه یا Black Friday برگرفته از این ایده است که طی آن، فروشگاه‌ها محصولات باقیمانده در انبارشان را به‌صورت تخفیف خورده و با قیمت کمتری می‌فروشند تا انبارشان خالی شده و برای خرید در سال جدید آماده باشند.

این نوع تخفیف تنها به روزهای خاصی از سال محدود می‌شود و این در حالی است کاربران برای خرید در روزهای دیگر سال نیز به دنبال تخفیف و کاهش هزینه‌ها هستند. به همین علت کسب و کارهایی پدید آمده که کد تخفیف و کوپن تخفیف محصولات فروشگاه‌ها یا خدمات مراکز را در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند.

پیشنهادها نیز مرجعی برای ارائه کد تخفیف و کوپن تخفیف به کاربران است. در پیشنهادها می‌توانید از کوپن تخفیف ، کد تخفیف و پیشنهادات ویژهارائه شده توسط فروشگاه‌ها استفاده کرده و در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

روزانه تعداد فراوانی آفر شامل کد تخفیف و کوپن تخفیف در پیشنهاد ها قرار می‌گیرد. شما با مراجعه به سایت می‌توانید از آخرین محصولات تخفیف خورده در فروشگاه‌های مطرح کشور مطلع شوید.